11.10.2021

İL MÜFTÜSÜ ALİ GÜLDEN’İN 1-7 EKİM CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE İLÇE MÜFTÜLÜKLERİNE KONFERANS DÜZENLEDİ

Yozgat İl Müftüsü Ali GÜLDEN, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle ilçe müftülüklerine konferans düzenledi.

Bu kapsamda; İl Müftülüğümüze bağlı Yerköy, Şefaatli, Akdağmadeni ve Saraykent İlçelerinde görev yapan Din Görevlileri ile bir araya gelerek konferans verdi.

Konferansta konuşan İl Müftüsü Gülden; Camiler ve Din Görevlileri Haftasının Cami ve Kur'an'ın temsil ettiği değerleri toplumumuza, şehrimize, çağımıza taşıyabilmek amacıyla fedakarca çalışarak hizmet veren din görevlilerini hatırlamak amacıyla kutlandığını, camilerin hayatın merkezinde, din görevlilerinin ise adanmışlığıyla cami merkezli hayatın içinde yer aldığını, doğumdan ölüme kadar hep insanların yanlarında olduklarını, camilerin maddi imarının yanında manevi anlamda da ihya edilmesi gerektiğini söyledi.

Gülden; "Peygamber efendimizin hicret esnasındaki ilk icraatı Kuba'da başlattığı Cami inşaatı, ardından Medine'de ilk olarak yapılan Mescid-i Nebevi’nin inşası cami merkezli bir hayat modelinin öncüsü olmuştur. Ashabı kiram da Peygamberimizden neyi görmüşse onu yapmıştır. Peygamberimiz de ashabına neyi emretmişse onu öncelikle kendi hayatında uygulamıştır. Rasülullah’ın eğitiminden geçen, konuşmasını dinleyen sahabiler dünyanın dört bir yanına yayılmışlardır. Onları motive eden şey okumak değil ihlastır. İslam iki şekilde insanlara anlatılır. Birincisi kâl (söz), ikincisi de hâl (yaşantı) dir. Hâl, daima kâlin önünde gelir. İslam’ın insanlara ulaştırılmasında diyanet mensubu olarak hangi görevde çalışanı olursanız olun hâliniz (yaşantınız) kâlinizin (sözünüzün) önünde olmalıdır. Anlattıklarınız ile yaşantınız arasında çelişki varsa söylediğiniz güzellikler bile nefret oluşturabilir. Müşriklerin Peygamberimizi tenkit edemedikleri iki konudan birisi onun ahlaki meziyetleriydi. Din görevlileri kardeşlerimizin de Peygamberimizin bu yönünü öne çıkarmaları önem arz etmektedir. İnsanlar gönül dünyamızdan dışımıza yansıyana bakıyorlar dedi.

Konferans sonrası İl Müftüsü Gülden, Hayırsever İş İnsanı Bilal Şahin’in gönderdiği hediyeleri İlçe Müftülüklerine bağlı olarak görev yapan tüm Din Görevlilerine takdim etti.